סדנת העשרה יישומית – גשטאלט כאן ועכשיו

סדנת העשרה יישומית בת 8 מפגשים בהנחיית רונית נשר

“Gestalt is more than an effective psychotherapy, it is a way of seeing and knowing, an action approach that emphasizes dynamic awareness. It offers amazing techniques for getting in touch with our bodies, our emotions, ourselves…for helping us live more fully and freely in the here and now.”

Fritz Perls, Founder of Gestalt.

מהי תרפיית הגשטאלט?

תרפיית הגשטאלט נחשבת לאחר הזרמים המרכזיים בפסיכותרפיה המודרנית שהתפתחה מהזרם ההומניסטי-אקזיסטנציאליסטי בפסיכותרפיה. פסיכולוגיית הגשטאלט מקנה סדנת זווית ראייה חדשה על חיינו, השקפת חיים ושיטת טיפול. זוהי גישה פסיכולוגית-הוליסטית, המתייחסת לא רק להיבטים הרגשיים אלא גם לאיתותי הגוף, כרובד מהותי להבנת האדם כשלם.

בגשטאלט איננו עוסקים ב”למה” – אלא ב”איך”. אחד הרעיונות המשמעותיים בגשטאלט הנו שאנו בנויים מאוסף תבניות (גשטאלט) אותן צברנו במהלך חיינו. חוויות, זיכרונות, פרשנויות שלנו על חוויות עבר ואפילו דעות של אחרים נכנסו לתוך התבניות שלנו. רובנו מתנהלים עדיין על ידי דפוסים ותבניות שנוצרו לפני שנים – מתוך חיקוי ולמידה של הורים, בני משפחה וסביבה, ומתוך מנגנוני הגנה אותם יצרנו במהלך חיינו.

באמצעות תרפיית הגשטאלט אנו לומדים לזהות תבניות שאינן משרתות אותנו יותר, וליצור ארגון חדש של תבניות חדשות המתאימות יותר ל”כאן ועכשיו” שלנו.

תרפיית הגשטאלט עוסקת בעיקר בפנומנולוגיה – היא מדגישה את החוויה הסובייקטיבית של היחיד ותהליך צמיחתו, ואת יחסי גומלין המתמידים שלו עם הסביבה.

העבודה בגשטאלט היא בעיקר חווייתית התנסותית, ומדגישה את ה”כאן ועכשיו”. המתרחש במפגש עצמו מהווה נקודת מוצא להבנת סגנון חייו של האדם ולזיהוי התבניות (“גשטאלט”) המכוונות את בחירותיו.

שיטת הטיפול מתמקדת בתהליך ולא רק בתוכן ועושה שימוש ביצירתיות, טכניקות ייחודיות של אימפרוביזציה פסיכולוגית, דמיון מודרך, מדיטציה, עבודה עם חלומות וסימבולים, וכל אמצעי אחר שעשוי להרחיב ולהעמיק את מודעותו של המטופל.

תרפיית הגשטאלט מתאימה לעבודה עם יחידים, זוגות, משפחות, קבוצות, קהילות וארגונים, שכן היא מתייחסת למושגים מערכתיים כגון: גבולות, תפקידים, הדדיות ויחסי גומלין, דפוסי תקשורת וכדומה – המקבלים בגשטאלט משמעות נוספת וחדשה .

על הסדנה עצמה:

הסדנה תשלב תיאוריה, התנסות חווייתית ועיבוד ההתנסות (פרוססינג). היא תכלול הכרות עם תרפיית הגשטאלט והפסיכולוגיה ההומניסטית, ורכישת כלים תוך כדי התנסות בגשטאלט.

הסדנה מקנה כלים יישומיים ויעילים אשר ניתנים בקלות לשילוב עם כל גישה טיפולית אחרת. במסגרת הסדנה תינתן אפשרות להביא case study מתוך הקליניקות והקבוצות, למטרת יישום ואינטגרציה של כלי הגשטאלט.

כסדנה חווייתית, יישומית ומקצועית, היא מתאימה לקהל הרחב המתעניין בגישת הגשטאלט ומעוניין לרכוש כלים לשימוש יומיומי. כמו כן הסדנה מתאימה מאד גם למטפלים מגישות שונות, אנשי חינוך ומנחי קבוצות, שרוצים להעשיר את סל הכלים שלהם ולהעמיק את הבנתם בתחום פסיכולוגיית הגשטאלט.

בין הנושאים:

ה\”כאן ועכשיו\” בתרפיית הגשטאלט.
עבודה עם עניינים לא גמורים (Unfinished Business) ועניינים לא מותחלים.
זיכרונות עבר והשפעתם על ההווה ועל העתיד.
יצירת “דמות ורקע”
“אני –אתה והרווח שבינינו” : דפוסי קונטקט (קשר) ומערכות יחסים.
הגוף כסמן וכמראה מקום רגשי / נפשי
שימוש במטפורות ודימויים, ועבודה עם חלומות עפ”י תרפיית הגשטאלט.

שתפו את הפוסט:

פוסטים קשורים

presents, gifts, colorful-1913987.jpg

מתנות

כבר כמעט 20 שנה שאני מטפלת ומייעצת לאנשים, לזוגות ולמשפחות.אני אוהבת את המפגש האנושי הזה, אשר מחולל שינוי עצום באיכות

קראו עוד >>